| Drain Wire: | Yes |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Insulation material: | Foam PE |
| Brand: | Belden |
| Length: | 152m |
| Maximum Operating Temperature: | +75°C |
| American Wire Gauge: | 24 AWG |
| Outer Diameter: | 7.11mm |
| Screen Type: | Foil |
| Minimum Bend Radius: | 10 x Diameter |
| Core Strands: | 19/0.16 mm |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Standards Met: | Euroclass Eca |
| Current Rating: | 1.7 A |
| Conductor Resistance: | 57.41 Ω/km, 91.86 Ω/km |
| Number of Cores: | 4 |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Grey |
| Cross Sectional Area: | 0.6 mm² |
Quick Details
Specifications
A combination of 22 and 24 AWG conductors designed for ODVA DeviceNet? systems.
1 pair 15 AWG & 1 pair 18 AWG conductors
Sunlight and oil-resistant jacket
Ul Flame Test: UL1685 FT4 Loading
1 pair 15 AWG & 1 pair 18 AWG conductors
Sunlight and oil-resistant jacket
Ul Flame Test: UL1685 FT4 Loading

