| Drain Wire: | Yes |
|---|---|
| Insulation material: | Foam HDPE |
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Belden |
| Length: | 152m |
| Maximum Operating Temperature: | +60°C |
| Outer Diameter: | 7.62mm |
| American Wire Gauge: | 22 AWG |
| Screen Type: | Braid, Foil |
| Minimum Bend Radius: | 10 x Diameter |
| Core Strands: | 7/0.25 mm |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Standards Met: | Euroclass Eca |
| Current Rating: | 2.7 A |
| Conductor Resistance: | 48.23 Ω/km |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 3 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.36 mm² |
Quick Details
Specifications
The Belden screened multipair industrial cable is insulated with FHDPE (Foam High Density Polyethylene) to offer great flame protection in many applications. The cables uses a high grade PVC which offers great durability and resistance to UV, oils & water and abrasions whilst being versatile enough to allow modifications where needed.
22AWG paired cables with Datalene insulation and an overall Z-fold Beldfoil shield Oil and sunlight resistant
Black PVC jacket
Non-plenum
22AWG paired cables with Datalene insulation and an overall Z-fold Beldfoil shield Oil and sunlight resistant
Black PVC jacket
Non-plenum

