| Drain Wire: | Yes |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -45°C |
| Insulation material: | Foam PE |
| Brand: | Belden |
| Length: | 120m |
| Maximum Operating Temperature: | +75°C |
| American Wire Gauge: | 18 AWG |
| Outer Diameter: | 8mm |
| Screen Type: | Braid, Foil |
| Minimum Bend Radius: | 10 x Diameter |
| Core Strands: | 7/0.40 mm |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Standards Met: | Euroclass Eca |
| Conductor Resistance: | 20.5 Ω/km |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Number of Cores: | 2 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Polyvinyl Chloride PVC |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.9 mm² |
Quick Details
Specifications
Profibus PA cable for Fieldbus systems, optimised for process automation.
50N maximum pulling tension Oil resistance ASTMD741
Flame resistance IEC 332-1
50N maximum pulling tension Oil resistance ASTMD741
Flame resistance IEC 332-1

