| Minimum Operating Temperature: | -50°C |
|---|---|
| Insulation material: | Polyolefin |
| Brand: | Lapp |
| Length: | 100m |
| Maximum Operating Temperature: | +90°C |
| Outer Diameter: | 5.9mm |
| Minimum Bend Radius: | 3 x Diameter |
| Conductor Material: | Copper |
| Standards Met: | EN 50267-2-1, EN 50267-2-2, EN 50305, EN 50396, EN 50525-1, EN 60947-5-2, EU Directive 2011/65/EU, IEC 60754-1, IEC 60754-2, IEC 60811-404, IEC 61034-2, VDE 0812 |
| Series: | UNITRONIC |
| Conductor Resistance: | 57 Ω/km |
| Number of Cores: | 5 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Material: | Thermoplastic Elastomers TPE |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.34 mm² |

