| Reel Length: | 100m |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -30°C |
| Insulation material: | PVC |
| Brand: | Lapp |
| Length: | 100m |
| Maximum Operating Temperature: | +80°C |
| Outer Diameter: | 2.8mm |
| Conductor Material: | Bare Copper |
| Cable Shape: | Single Core |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Voltage Rating: | 300 V, 500 V |
| Harmonised Code: | H05V-K |
| Sheath Colour: | Orange |
| Cross Sectional Area: | 1 mm² |
Quick Details
Specifications
Suitable for assembling cable harnesses and wiring during switch cabinet installation
Harmonised, flexible single conductor for protected, fixed installation
Higher cost-effectiveness due to optimum processing volumes
Single cores are embossed so that an additional, subsequent marking by ink jet printing is readable
Time-saving assembly

