| Shield Type: | Unshielded |
|---|---|
| Insulation Wall Thickness: | 0.3mm |
| Insulation material: | MPPE |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | Alpha Wire |
| Length: | 305m |
| Wire Style: | UL11028 |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Outer Diameter: | 2.06mm |
| American Wire Gauge: | 16 AWG |
| Core Strands: | 26/0.25 mm |
| Conductor Material: | Copper |
| Standards Met: | CE, CSA, UL |
| Series: | EcoWire |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Sheath Colour: | Blue |
| Cross Sectional Area: | 1.3 mm² |

