| Insulation Wall Thickness: | 0.3mm |
|---|---|
| Insulation material: | PTFE |
| Minimum Operating Temperature: | -60°C |
| Brand: | Alpha Wire |
| Length: | 30m |
| Wire Style: | UL1213 |
| Maximum Operating Temperature: | +200°C |
| American Wire Gauge: | 30 AWG |
| Outer Diameter: | 0.81mm |
| Core Strands: | 7/0.10 mm |
| Conductor Material: | Silver Plated Copper |
| Standards Met: | MIL-W-16878/4, NEMA HP-EXBBB, UL1213, VW-1 |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Sheath Colour: | Blue |
| Cross Sectional Area: | 0.05 mm² |

