| Brand: | Alpha Wire |
|---|---|
| Length: | 30m |
| American Wire Gauge: | 22 AWG |
| Outer Diameter: | 8mm |
| Core Strands: | 7/0.25 mm |
| Standards Met: | CE, CSA, UL |
| Series: | Alpha Essentials |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Colour: | Purple |
| Cross Sectional Area: | 0.35 mm² |

