| Brand: | Alpha Wire |
|---|---|
| Length: | 305m |
| Outer Diameter: | 6.43mm |
| American Wire Gauge: | 18 AWG |
| Core Strands: | 7/0.4 mm |
| Standards Met: | CE, CSA, UL |
| Series: | Alpha Essentials |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Colour: | Orange |
| Cross Sectional Area: | 0.9 mm² |
Quick Details
Specifications
The Alphawire range of industrial automation cable combines quality and reliability with high performance to meet the requirements of major automation communication architectures. This range of fieldbus cables are able to meet the ruggedness, performance and quality requirements of almost any fieldbus application environment.
Operating Temperature: -30°C to +105° C Blue-Orange conductor colour coding
Tinned copper conductors
Polyolefin insulation
Foil shielding
Orange PVC jacket
UL sunlight resistant
Operating Temperature: -30°C to +105° C Blue-Orange conductor colour coding
Tinned copper conductors
Polyolefin insulation
Foil shielding
Orange PVC jacket
UL sunlight resistant

