| Brand: | Alpha Wire |
|---|---|
| Length: | 305m |
| American Wire Gauge: | 22 AWG |
| Outer Diameter: | 8mm |
| Core Strands: | 1/0.32 mm |
| Standards Met: | CE, CSA, UL |
| Series: | Alpha Essentials |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Colour: | Purple |
| Cross Sectional Area: | 0.32 mm² |
Quick Details
Specifications
The Alpha Wire range of industrial automation cable combines quality and reliability with high performance to meet the requirements of major automation communication architectures. The range of PROFIBUS DP cables is able to meet the ruggedness, performance and quality requirements of most fieldbus and PROFIBUS application environments. They are available in solid or stranded types.
Operating Temperature: -30°C to +75°C (PLTC, CMG), -30° to +60°C (AWM) Red-Green conductor colour coding
Tinned copper conductors
Foam high-density polyethelene insulation
Foil and tinned copper braided shielding
Purple PVC jacket
UL sunlight resistant
Operating Temperature: -30°C to +75°C (PLTC, CMG), -30° to +60°C (AWM) Red-Green conductor colour coding
Tinned copper conductors
Foam high-density polyethelene insulation
Foil and tinned copper braided shielding
Purple PVC jacket
UL sunlight resistant

