| Shield Type: | Tinned Copper Braid |
|---|---|
| Brand: | Belden |
| Cable Type: | RS-232 |
| Length: | 30m |
| Outer Diameter: | 11.684mm |
| American Wire Gauge: | 22 AWG |
| Core Strands: | 7/30 AWG |
| Outer Sheath Material: | PVC |
| Series: | 9949 |
| Voltage Rating: | 300 V ac |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant, Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Sheath Colour: | Chrome |

