| Shield Type: | SF/UTP |
|---|---|
| Characteristic Impedance: | 90 Ω |
| Brand: | Alpha Wire |
| Cable Type: | Twisted Pair |
| Length: | 30m |
| American Wire Gauge: | 28 AWG |
| Outer Diameter: | 6.1mm |
| Number of Pairs: | 3 |
| Core Strands: | 7/0.13 mm |
| Standards Met: | CE |
| Outer Sheath Material: | PVC |
| Series: | XTRA-GUARD FLEX |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Sheath Colour: | Grey |
| Cross Sectional Area: | 0.09 mm² |

