| Shield Type: | SF/UTP |
|---|---|
| Characteristic Impedance: | 58 (Unbalanced) 91 (Balanced) Ω |
| Brand: | 3M |
| Cable Type: | Twisted Pair |
| Length: | 30m |
| American Wire Gauge: | 28 AWG |
| Outer Diameter: | 9.1mm |
| Number of Pairs: | 34 |
| Core Strands: | 7/0.127 mm |
| Outer Sheath Material: | PVC |
| Series: | 3600X |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 150 V |
| Sheath Colour: | Grey |
| Cross Sectional Area: | 0.08 mm² |
Quick Details
Specifications
Meets external wiring requirements of national electrical code, article 725 (CL2)
Twisted pairs reduce crosstalk for balanced drve applications
Dual shielding with aluminum film foil and copper braid provide excellent EMI/ESD protection
Wires are color coded for easy identification
35 db average shielding effectiveness

