| Shield Type: | U/UTP |
|---|---|
| Characteristic Impedance: | 86 Ω |
| Brand: | Alpha Wire |
| Cable Type: | Twisted Pair |
| Length: | 100m |
| Outer Diameter: | 8.43mm |
| American Wire Gauge: | 24 AWG |
| Number of Pairs: | 9 |
| Core Strands: | 7/0.2 mm |
| Standards Met: | CE |
| Outer Sheath Material: | PVC |
| Series: | XTRA-GUARD 1 |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
| Sheath Colour: | Grey |

