| Insulation Wall Thickness: | 0.8mm |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Insulation material: | PVC |
| Brand: | Alpha Wire |
| Length: | 305m |
| Wire Style: | UL1015 |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| American Wire Gauge: | 16 AWG |
| Outer Diameter: | 3.15mm |
| Core Strands: | 26/0.25 mm |
| Conductor Material: | Copper |
| Standards Met: | AWM I A/B, AWM/STYLE 1230, CE:EU Low Voltage Directive 2006/95/EC, CSA International, FT1, MTW, TEW-105, UL AWM/STYLE 1015, VW-1 |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Sheath Colour: | Red |
| Cross Sectional Area: | 1.3 mm² |
Quick Details
Specifications
UL1015 listed and CSA TEW-105 certified hook-up equipment wire
Recommended for internal wiring and wiring harness assemblies

