| Insulation Wall Thickness: | 0.15mm |
|---|---|
| Operating Temperature Range: | -60 → +200 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60°C |
| Insulation material: | PTFE |
| Brand: | Alpha Wire |
| Length: | 305m |
| Wire Style: | MIL-DTL-16878/6 |
| Maximum Operating Temperature: | +200°C |
| Number of Strands: | 19 |
| Outer Diameter: | 0.69mm |
| American Wire Gauge: | 28 |
| Core Strands: | 19/0.08 mm |
| Size of Strands: | 0.08 mm |
| Conductor Material: | Silver Plated Copper |
| Standards Met: | EU Directive 2011/65/EU (RoHS2), REACH Regulation (EC 1907/2006) |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Type: | PTFE Wire |
| Sheath Colour: | Black |
| Cross Sectional Area: | 0.09 mm² |
| Resistant To: | Chemicals, Solvents |

