| Operating Temperature Range: | -65 → +150 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -65°C |
| Insulation material: | Polyalkene |
| Brand: | TE Connectivity |
| Length: | 100m |
| Maximum Operating Temperature: | +150°C |
| Number of Strands: | 19 |
| Outer Diameter: | 1.65mm |
| American Wire Gauge: | 18 AWG |
| Core Strands: | 19 / 30 AWG |
| Size of Strands: | 30 AWG |
| Conductor Material: | Copper |
| Cable Shape: | Single Core |
| Voltage Rating: | 600 V ac |
| Sheath Colour: | White |
| Cross Sectional Area: | 0.82 mm² |
Quick Details
Specifications
SAE AS81044/9 is a medium-weight wire. It comes complete with a stranded tinned copper conductor. The wire a high flame resistant PVDF insulated jacket that is also resistant to chemicals, cut through and abrasion. Low smoke characteristics maintain superior performance in harsh environment applications such as aerospace, military, industrial and offshore. Cross linked insulation materials mean that this wire can provide temperature ratings up to +150°C.
Dual wall construction
Small diameter
Lightweight
Flexible
Low smoke and corrosive gas generation
Chemical and electrical arc tracking resistant
Dual wall construction
Small diameter
Lightweight
Flexible
Low smoke and corrosive gas generation
Chemical and electrical arc tracking resistant

