| Shield Type: | Unshielded |
|---|---|
| Insulation Wall Thickness: | 0.25mm |
| Operating Temperature Range: | -55 → +125 °C |
| Insulation material: | Polymer |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Length: | 100m |
| Maximum Operating Temperature: | +125°C |
| Outer Diameter: | 2.55mm |
| Number of Strands: | 37 |
| Core Strands: | 37/0.29 mm |
| Size of Strands: | 0.29 mm |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Cable Shape: | Single Core |
| Voltage Rating: | 1.3 kV ac, 750 V ac |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant, Low Smoke Density, Low Smoke Halogen Free (LSZH), Self-extinguishing |
| Sheath Colour: | White |
| Cross Sectional Area: | 2.5 mm² |
| Resistant To: | Flame, Fluids |

