| Operating Temperature Range: | -55 → +200 °C |
|---|---|
| Insulation material: | PTFE |
| Minimum Operating Temperature: | -55°C |
| Brand: | CAE Groupe |
| Length: | 250m |
| Maximum Operating Temperature: | +200°C |
| Outer Diameter: | 1.13mm |
| American Wire Gauge: | 24 AWG |
| Core Strands: | 7/0.2 mm |
| Cable Shape: | Wire/Single Core |
| Conductor Material: | Silver Plated Copper |
| Standards Met: | CEI 60332-1, IEC 60332-58, NF C 32-070/C2, NF C 93-521 |
| Series: | KZ |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Fire Behaviour: | Flame Retardant |
| Type: | KZ |
| Sheath Colour: | Blue |
| Cross Sectional Area: | 0.2 mm² |
Quick Details
Specifications
The KZ05 wire is ideal for use with high temperature applications requiring resistance to chemical and mechanical stresses.
Features & Benefits
PTFE sheath: +260°C
Acid, oil, hydrocarbon, solvent and mould resistant
RoHS
Flame retardant
Features & Benefits
PTFE sheath: +260°C
Acid, oil, hydrocarbon, solvent and mould resistant
RoHS
Flame retardant

