| Operating Temperature Range: | -40 → +105 °C |
|---|---|
| Insulation material: | PVC |
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | Nexans |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Number of Strands: | 7 |
| Outer Diameter: | 1.2mm |
| American Wire Gauge: | 24 |
| Core Strands: | 7/0.2 mm |
| Size of Strands: | 0.2 mm |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Cable Shape: | Single Core |
| Standards Met: | NF C 93-521, RoHS Compliant |
| Series: | KY30 |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Sheath Colour: | White |
| Cross Sectional Area: | 0.22 mm² |
Quick Details
Specifications
Hook-up wires designed primarily for internal wiring in electronic equipment. Fire retardant.

