| Characteristic Impedance: | 107 Ω |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | 3M |
| Number of Ways: | 26 |
| Capacitance: | 47.2 pF/m |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Width: | 31.8 mm |
| American Wire Gauge: | 28 AWG |
| Outer Diameter: | 8.6mm |
| Number of Strands: | 7 |
| Core Strands: | 7/36 |
| Size of Strands: | 36 |
| Cable Shape: | Ribbon |
| Screened/Unscreened: | Screened |
| Voltage Rating: | 150 V |
| Pitch: | 1.27mm |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Grey |
Quick Details
Specifications
A round, ribbon cable with low smoke, zero halogen insulation.
Features and Benefits
· Easier routing due to round construction
· 28 AWG
· Continual split/bond repeatallows for mass termination of IDC connectors
· Dual shielding
· Zippable primary cable
Features and Benefits
· Easier routing due to round construction
· 28 AWG
· Continual split/bond repeatallows for mass termination of IDC connectors
· Dual shielding
· Zippable primary cable

