| Reel Length: | 30m |
|---|---|
| Brand: | Amphenol |
| Number of Ways: | 26 |
| Capacitance: | 14 pF/ft @ 1 MHz |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| American Wire Gauge: | 28 |
| Cable Shape: | Ribbon |
| Current Rating: | 1 A @ 10°C Rise Above Ambient |
| Series: | Spectra-Strip |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Pitch: | 1.27mm |
Quick Details
Specifications
An Amphenol Spectra-Strip planar cable for reliable performance.
Features and Benefits
· Fast mass termination
· Flexible
· Easy conductor separation for circuit routing
Features and Benefits
· Fast mass termination
· Flexible
· Easy conductor separation for circuit routing

