| Characteristic Impedance: | 90 (Unbalanced) Ω |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -40°C |
| Brand: | 3M |
| Number of Ways: | 80 |
| Capacitance: | 54.1 (Unbalanced) pF/m |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| American Wire Gauge: | 30 |
| Width: | 50.8 mm |
| Cable Shape: | Flat |
| Series: | 3749 |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Voltage Rating: | 150 V |
| Pitch: | 0.64mm |
| Conductor Strand Type: | Solid |
| Sheath Colour: | Grey |
Quick Details
Specifications
Ribbon cables with 0.635 mm pitch.
Impedance 20 times below SCSI-III specifications.
Labelling: Red thread on edge.
RoHS-compliant.

