| Characteristic Impedance: | 105 Ω |
|---|---|
| Brand: | Amphenol |
| Number of Ways: | 15 |
| Capacitance: | 13 pf/ft, 42.7 pf/m |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Number of Strands: | 7 |
| American Wire Gauge: | 28 |
| Core Strands: | 7/36 |
| Size of Strands: | 36 AWG |
| Cable Shape: | Ribbon |
| Series: | Spectra-Strip |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Pitch: | 1.27mm |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Black/Grey |
Quick Details
Specifications
3C colour coded planar cable is ideal in applications with digital or analogue signal transmission.
Quick, low cost mass termination
Exact and precise spacing for controlled electrical characteristics
Easily identified colour coded
Double contour allowing easy termination from one side to another
Circuit routing easy conductor separation
Quick, low cost mass termination
Exact and precise spacing for controlled electrical characteristics
Easily identified colour coded
Double contour allowing easy termination from one side to another
Circuit routing easy conductor separation

