| Characteristic Impedance: | 83 Ω |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature: | -20°C |
| Brand: | Amphenol |
| Number of Ways: | 50 |
| Capacitance: | 60.024 pF/m |
| Maximum Operating Temperature: | +105°C |
| Number of Strands: | 7 |
| Width: | 49.89 mm |
| American Wire Gauge: | 28 |
| Core Strands: | 7/36 |
| Size of Strands: | 36 |
| Cable Shape: | Planar |
| Series: | Spectra-Strip |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Pitch: | 1mm |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Grey |
Quick Details
Specifications
Amphenol Spectra-Strip, Spectra-Zip Planar cable is designed for use within 2.00 mm hard metric mass terminable IDC connectors which is a standarised utility connector used in many applications. The Spectra-Zip ribbon cable is reliable and economical with controlled electrical characteristics consisting of stranded round conductors, 7/36 strand tinned copper, insulated with extruded PVC which is flame retardant.
High density 1mm pitch
Easy identification of #1 conductor via blue mark
Double contour allows termination from either side of cable
Tear feature allows separation for circuit routing without damaging insulation
High density 1mm pitch
Easy identification of #1 conductor via blue mark
Double contour allows termination from either side of cable
Tear feature allows separation for circuit routing without damaging insulation

