| Characteristic Impedance: | 105 Ω |
|---|---|
| Reel Length: | 30m |
| Brand: | Amphenol |
| Number of Ways: | 40 |
| Capacitance: | 45.92 pF/m |
| Number of Strands: | 7 |
| Width: | 50.8 mm |
| American Wire Gauge: | 28 |
| Core Strands: | 7/36 |
| Size of Strands: | 36 AWG |
| Cable Shape: | Ribbon |
| Series: | Spectra-Strip |
| Screened/Unscreened: | Unscreened |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Pitch: | 1.27mm |
| Conductor Strand Type: | Stranded |
| Sheath Colour: | Grey |
Quick Details
Specifications
An Amphenol Spectra-Strip planar cable for reliable performance.
Features and Benefits
· Fast mass termination
· Flexible
· Easy conductor separation for circuit routing
Features and Benefits
· Fast mass termination
· Flexible
· Easy conductor separation for circuit routing

